Wyjątkowa lekcja historii. 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, będącego pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez III Rzeszę Europie oraz pierwszą zbrojną akcją podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. W związku z obchodami, w Zespół Szkół Nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie odbyło się 14 kwietnia spotkanie poświęcone pamięci bohaterów powstania, połączone z panelem dyskusyjnym.
Spotkanie poprowadził Maciej Jakubowski – Członek Zarządu Powiatu Mławskiego oraz Zastępca Dyrektora ds. zbiorów i eksponatów w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opowiedział on młodzieży o powstaniu w getcie warszawskim, jego genezie oraz skutkach. Maciej Jakubowski przekazał także do zbiorów szkoły książkę pt. „Warszawo ma… 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”, której jest współautorem.
Na zakończenie uczniowie otrzymali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania, będący także symbolem akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu kultywowanie pamięci o bohaterach powstania, a także podkreślenie roli wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. Hasło przewodnie brzmi: “Łączy nas pamięć”.





