^Powrót na górę
 • 1 Zespół Szkół nr 3 w Mławie
  Zespół Szkół nr 3 w Mławie to szkoła z długoletnią tradycją. Na zdjęciu obecny budynek szkoły.
 • 2 Kształcimy w kilku typach szkół
  Szkoła kształci w następujących typach szkół Technikum nr 3 (Technik elektronik) III Liceum ogólnokształcące Szkoła Branżowa I Stopnia
 • 3 Nowy oddział w ZS nr 3!
  Nową propozycją w Naszej Szkole jest klasa liceum ogólnokształcącego o specjalności piłki nożnej, pod patronatem klubu MKS "Mławianka" Mława.
 • 4 Technikum nr 3
  Elektronika to Twoje hobby? Chciałbyś poszerzyć wiedzę z zakresu tej dziedziny? A może wiążesz przyszłość z tym zawodem? Technikum Elektroniczne jest idealnym rozwiązaniem!
 • 5 Technikum Elektroniczne
  Zapraszamy do Technikum Elektronicznego zarówno po III klasie gimnazjum, jak i po 8 klasie szkoły podstawowej!
 • 6 III Liceum Ogólnokształcące
  To klasy: humanistyczna- dziennikarska, przyrodnicza-sportowa oraz oddział sportowy o profilu piłki nożnej.
 • 7 Szkoła Branżowa I Stopnia
  Jeśli stawiasz na konkretny zawód to wybierz jeden z 24 proponowanych u nas kierunków w klasie wielozawodowej.

Relacja z wycieczki do Działdowa i na Mławkę

4 grudnia 2018 r. po drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie z kl. I TE wraz z wychowawczynią Wiolettą Zmysłowską –nauczycielką języka polskiego oraz Izabelą v. d. Akker-Urbańską – nauczycielką języka niemieckiego udali się na wycieczkę do zamku w Działdowie na wystawę stałą pt. ”Działdowo-miasto i ludzie dawnego pogranicza”, gdzie mogli poznać m.in. życie codzienne rycerzy krzyżackich w średniowiecznym zamku jak i obyczaje kulinarne, np. wśród   potraw przygotowywanych przez braci zakonnych była zupa piwna jak i to, że rycerze pościli 120 dni w roku. Zobaczyliśmy również replikę bombardy- armaty średniowiecznej oraz dwóch zbroi : rycerza polskiego i krzyżackiego. Następnie przeszliśmy do sali związanej z XX wiekiem, gdzie widzieliśmy rekonstrukcję okopu spod bitwy pod Tannenbergiem, która odbyła się między 26 a 30 sierpnia 1914 r. i zakończyła się zwycięstwem armii niemieckiej. Największe wrażenie zrobiła jednak prezentacja poświęcona Niemieckiemu Nazistowskiemu Obozowi Zagłady Soldau (niem.Kriegsgefangenendurchgangslager ), w którym wg danych historyków mogło zginąć około 15 tys. więźniów w tym duchowni, nauczyciele i działacze polityczni również z powiatu mławskiego. Na prezentację przedstawiającą rozstrzeliwanie więźniów można było patrzeć przez szparę imitującą ślad podobny do śladu po pocisku. Natomiast w gablotach oglądaliśmy eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego np. filiżanki i książki.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy cmentarzu żołnierzy armii niemieckiej z I i II wojny światowej (niem. Deutscher Soldatenfriedhof ), gdzie na głównym pomniku zapaliliśmy znicze . Cmentarz ten został założony w okresie I wojny światowej. Nekropolia została zrekonstruowana w latach dziewięćdziesiątych , a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1996 roku . Na cmentarz przeniesiono ekshumowanych z okolicznych cmentarzy żołnierzy. Całkowita liczba pochówków z okresu I i II wojny światowej wynosi około 15 000 . Wycieczka ta była dobrym przyczynkiem do refleksji nad dawnymi czasami jak i zadumą nad okrucieństwem i bezsensem wojny, bez względu po której stronie barykady się stoi.

 

                                                                      Opracowała

                                                 Izabela v. d. Akker - Urbańska

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 3 w Mławie