Relacja z wycieczki do Działdowa i na Mławkę

4 grudnia 2018 r. po drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie z kl. I TE wraz z wychowawczynią Wiolettą Zmysłowską –nauczycielką języka polskiego oraz Izabelą v. d. Akker-Urbańską – nauczycielką języka niemieckiego udali się na wycieczkę do zamku w Działdowie na wystawę stałą pt. ”Działdowo-miasto i ludzie dawnego pogranicza”, gdzie mogli poznać m.in. życie codzienne rycerzy krzyżackich w średniowiecznym zamku jak i obyczaje kulinarne, np. wśród   potraw przygotowywanych przez braci zakonnych była zupa piwna jak i to, że rycerze pościli 120 dni w roku. Zobaczyliśmy również replikę bombardy- armaty średniowiecznej oraz dwóch zbroi : rycerza polskiego i krzyżackiego. Następnie przeszliśmy do sali związanej z XX wiekiem, gdzie widzieliśmy rekonstrukcję okopu spod bitwy pod Tannenbergiem, która odbyła się między 26 a 30 sierpnia 1914 r. i zakończyła się zwycięstwem armii niemieckiej. Największe wrażenie zrobiła jednak prezentacja poświęcona Niemieckiemu Nazistowskiemu Obozowi Zagłady Soldau (niem.Kriegsgefangenendurchgangslager ), w którym wg danych historyków mogło zginąć około 15 tys. więźniów w tym duchowni, nauczyciele i działacze polityczni również z powiatu mławskiego. Na prezentację przedstawiającą rozstrzeliwanie więźniów można było patrzeć przez szparę imitującą ślad podobny do śladu po pocisku. Natomiast w gablotach oglądaliśmy eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego np. filiżanki i książki.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy cmentarzu żołnierzy armii niemieckiej z I i II wojny światowej (niem. Deutscher Soldatenfriedhof ), gdzie na głównym pomniku zapaliliśmy znicze . Cmentarz ten został założony w okresie I wojny światowej. Nekropolia została zrekonstruowana w latach dziewięćdziesiątych , a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1996 roku . Na cmentarz przeniesiono ekshumowanych z okolicznych cmentarzy żołnierzy. Całkowita liczba pochówków z okresu I i II wojny światowej wynosi około 15 000 . Wycieczka ta była dobrym przyczynkiem do refleksji nad dawnymi czasami jak i zadumą nad okrucieństwem i bezsensem wojny, bez względu po której stronie barykady się stoi.

Opracowała

Izabela v. d. Akker - Urbańska