^Powrót na górę
 • 1 Zespół Szkół nr 3 w Mławie
  Zespół Szkół nr 3 w Mławie to szkoła z długoletnią tradycją. Na zdjęciu obecny budynek szkoły.
 • 2 Liczba uczniów
  Obecnie w szkole kształci się 465 uczniów.
 • 3 Kształcimy w kilku typach szkół
  Szkoła kształci w następujących typach szkół Technikum nr 3 (Technik elektronik) III Liceum ogólnokształcące Zasadnicza szkoła zawodowa
 • 4 Srebrna Tarcza kształcenia dla Technikum Elektronicznego
  W tegorocznym rankingu miesięcznika "Perspektywy" Technikum elektroniczne zajęło 105 miejsce w Polsce i 8 miejsce w województwie mazowieckim, za co otrzymało srebrną tarczę kształcenia.
 • 5 Technikum Elektroniczne
  Technikum Elektroniczne
 • 6 III Liceum Ogólnokształcące
  III Liceum Ogólnokształcące
 • 7 Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Łączy nas krew, która ratuje życie

      16 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie gościły pielęgniarki z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, które pobierały krew od dawców - uczniów i nauczycieli ZS Nr 3. W akcji Honorowego oddawania Krwi wzięło udział 28 uczniów, którzy ukończyli 18 lat zarówno z liceum, technikum, jak i klas wielozawodowych. Wśród dawców było dwoje nauczycieli matematyki: Pani Ewa Dębska i pan Piotr Grabowski, oddano w sumie 12 600 ml. krwi, która może uratować komuś życie.

         Chętnych nie brakowało. Jednak, aby oddać krew trzeba mieć ukończone 18 lat, być wyspanym, spożyć lekkostrawny posiłek, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów. Panie pielęgniarki podkreślały, że młodzież chętnie oddaje krew, mimo początkowego strachu. Jedyny dyskomfort można było odczuć podczas wkłucia, jednak panie pielęgniarki były niezwykle delikatne, życzliwe i uśmiechnięte.

 

Łączy nas krew,...
Łączy nas krew, która ratuje życie Łączy nas krew, która ratuje życie
Łączy nas krew,...
Łączy nas krew, która ratuje życie Łączy nas krew, która ratuje życie
Łączy nas krew,...
Łączy nas krew, która ratuje życie Łączy nas krew, która ratuje życie
Łączy nas krew,...
Łączy nas krew, która ratuje życie Łączy nas krew, która ratuje życie

 

         Kobiety mogą oddawać krew co 3 miesiące czyli 4 razy w roku a mężczyźni co 2 miesiące czyli 6 razy w roku, w ilości 450 ml, co organizm szybko wyrównuje - podkreśliła pani doktor, obecna podczas akcji. Wśród przeciwskazań są przebyte zabiegi, tatuaże, choroby przewlekłe, alergie, miesiączki u dziewcząt, branie lekarstw, pigułek hormonalnych…

         Akcję oddawania krwi w ZS Nr 3 w Mławie zorganizował Pan Jacek Witkowski opiekun szkolnego koła PCK, który powiedział, że nie jest to akcja jednorazowa, od wielu lat uczniowie naszej szkoły oddają krew w różnych akcjach organizowanych przez RCKIK w Mławie w ramach działalności szkolnego klubu HDK i PCK.

           Ci, którzy oddają krew w ZS Nr 3 stanowią grupę wolontariuszy. W szkole odbywają się lekcje promujące Honorowe Krwiodawstwo, zachęcające do podjęcia próby oddania krwi- mówił Jacek Witkowski- w tym roku przystąpiliśmy do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej Zapewnienie Samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w Krew i Jej Składniki na lata 2015-2020. Co roku młodsi uczniowie współorganizują obchody Dnia Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczą w ceremonii wręczania odznaczeń i medali, poznają środowisko honorowych krwiodawców.

     Akcję uważamy za niezwykle udaną i czekamy na kolejną wizytę RCKIK na jesieni 2018.

Redakcja szkolnej gazety ZS 3 „Pinezka”

 

cała galeria

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 3 w Mławie