^Powrót na górę
 • 1 Zespół Szkół nr 3 w Mławie
  Zespół Szkół nr 3 w Mławie to szkoła z długoletnią tradycją. Na zdjęciu obecny budynek szkoły.
 • 2 Kształcimy w kilku typach szkół
  Szkoła kształci w następujących typach szkół Technikum nr 3 (Technik elektronik) III Liceum ogólnokształcące Szkoła Branżowa I Stopnia
 • 3 Nowy oddział w ZS nr 3!
  Nową propozycją w Naszej Szkole jest klasa liceum ogólnokształcącego o specjalności piłki nożnej, pod patronatem klubu MKS "Mławianka" Mława.
 • 4 Technikum nr 3
  Elektronika to Twoje hobby? Chciałbyś poszerzyć wiedzę z zakresu tej dziedziny? A może wiążesz przyszłość z tym zawodem? Technikum Elektroniczne jest idealnym rozwiązaniem!
 • 5 Technikum Elektroniczne
  Zapraszamy do Technikum Elektronicznego zarówno po III klasie gimnazjum, jak i po 8 klasie szkoły podstawowej!
 • 6 III Liceum Ogólnokształcące
  To klasy: humanistyczna- dziennikarska, przyrodnicza-sportowa oraz oddział sportowy o profilu piłki nożnej.
 • 7 Szkoła Branżowa I Stopnia
  Jeśli stawiasz na konkretny zawód to wybierz jeden z 24 proponowanych u nas kierunków w klasie wielozawodowej.

Relacja z uroczystości upamiętniającej 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego

 

W dniu 20 listopada 2017roku wytypowani uczniowie klasy IIILOA wraz z nauczycielami: Izabelą v.d.Akker-Urbańską- nauczycielką języka niemieckiego oraz  Wiolettą Zmysłowską –nauczycielką języka polskiego brali udział w konferencji upamiętniającej 75-lecie Getta Mławskiego.

Uroczystość  odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na Wydziale Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie o godz.10. JM Rektor PWSZ w  Ciechanowie prof. Leszek Zygner powitał Gości m.in. poseł na Sejm RP Annę Cicholską oraz JE Ambasador Państwa Izrael Annę Azari. Pani Ambasador  wystąpienie poświęciła m.in.Teodorowi Herzlowi –dziennikarzowi i pisarzowi żydowskiemu, który żył i działał na przełomie wieków XIX i początku XX. T.Herzl był twórcą ideologicznego i politycznego syjonizmu. Został też wspomniany Ben Gurion-zwolennik ruchu syjonistycznego i premier Izraela, który urodził się w Płońsku. Pani Ambasador mówiąc po polsku  przypomniała , że bez poznania wspólnej  przeszłości , nie można budować  dobrych relacji. Swoje  wypowiedzi Pani Anna Azari urozmaiciła zdjęciami przedstawiającymi ludzi zamieszkującymi współczesny Izrael. Słuchacze mogli się też  dowiedzieć, że państwo Izrael jest  zamieszkane przez około 8 milionów ludzi.

Natomiast pani Monika Krawczyk –Dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przedstawiła prezentację pt.”Szlak Żydów Mazowieckich”, w której ukazała  ocalałe cmentarze i synagogi istniejące nie tylko na Mazowszu, ale i na terenie całej Polski.

 Z kolei  prof. Leszek Zygner ciekawie opowiadał o losach Żydów, z którymi Polacy przez 500lat żyli po sąsiedzku, przypomniał historię likwidacji getta na terenie Mazowsza. Opowiedział bardzo wzruszającą historię dziewiętnastoletniej mieszkanki Strzegowa, która swój testament spisała na dwóch fotografiach, które wyrzuciła już w czasie wywózki na śmierć.

Program całej uroczystości był bardzo bogaty m.in. dr  Zbigniew Ptasiewicz przeprowadził wykład na temat „Ciechanowscy Żydzi. Od 75 lat nie ma ich już wśród nas”. Wykład  został urozmaicony filmem, który został prawdopodobnie nakręcony przez nieznanego żołnierza niemieckiego w getcie ciechanowskim. Film przedstawiał ciężkie codzienne życie Żydów w getcie.

Pan  mgr Adam Sztolsztejner poprowadził prelekcję na temat „Żydzi mławscy w okresie międzywojennym”. Prelegent mówił  o nowych nurtach politycznych  powstającym  w Mławie w okresie międzywojenny,  jakim był m.in. ruch syjonistyczny( syjonizm od nazwy wzgórza Syjon w Jerozolimie- ruch polityczny i społeczny dążący do odtworzenia żydowskiej siedziby narodowej na terenach starożytnego Izraela, będących w okresie międzywojennym mandatem Wielkiej Brytanii. Syjonizm doprowadził do powstania państwa Izrael w 1948r.). Pokazanozdjęciam.in.mykwy, budynku Gimnazjum Żydowskiego  oraz  synagogi mławskiej, która została zburzona w 1939 roku .Odbyły się również wykłady na temat :

Społeczność żydowska w Sierpcu w latach 1918-1942 (dr Arkadiusz Meller- PWSZ w Ciechanowie)

Rewir ciechanowski-próba ograniczenia mobilności przestrzennej ludności żydowskiej  (doc. Aleksander Kociszewski- PWSZ w Ciechanowie)

Wkład Żydów w rozwój gospodarczy Mazowsza północnego w XIX i I połowie XX wieku (prof. Janusz Szczepański- AH w Pułtusku)

Podczas spotkania zaprezentowano  również książkę pt. Księgi pamięci Żydów mławskich. Uroczystość zakończyła się o godz. 15.

 

Opracowała  Izabela v.d.Akker-Urbańska

75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego
75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego
75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego
75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego
75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego
75-lecie likwid...
75-lecie likwidacji Getta Mławskiego 75-lecie likwidacji Getta Mławskiego

 

 

Copyright © 2014 Zespół Szkół nr 3 w Mławie