Dzień zadumy

Kolejny raz przed 1 listopada wychowankowie Marka Jasińskie w rajdzie po miejscach pamięci zapalili znicze dając dowód, że pamiętają. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. W tym roku obchodzimy 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Był to istotny powód aby naszą wędrówkę rozpocząć od kopca Kościuszki usypanego przez mieszkańców Mławy w hołdzie bohaterowi , który uosabiał najlepsze wartości , tolerancję i równość , był symbolem wolności i patriotyzmu. Następnie na wólczańskim cmentarzu oddaliśmy hołd żołnierzom Batalionów Chłopskich zamordowanych 17 stycznia 1944 przez hitlerowców. Kolejnym przystankiem zadumy była zbiorowa mogiła na Kalkówce , miejsce masowej zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności Mławy w przeddzień jej wyzwolenia. Ostatnie znicze zapaliliśmy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego , patrona naszej szkoły, którego 150 rocznice urodzin obchodzimy tego roku. Na mauzoleum w formie betonowego sarkofagu na Kalkówce widnieje napis „Ojczyzna to ziemia i groby – narody tracąc pamięć tracą życie .Pamiętajcie.