Relacja ze spotkania poświęconego Gabrieli Zapolskiej

W dniu 5.04.2017 roku na czwartej godzinie lekcyjnej w auli szkolnej odbyło się spotkanie pt.”Gabriela Zapolska - 160 rocznica urodzin”.
Organizatorami spotkania byli nauczyciele: Wioletta Zmysłowska-nauczyciel języka polskiego, Anna Mostek-Skwarska-nauczyciel języka angielskiego we współpracy z nauczycielem języka niemieckiego-Izabelą v.d.Akker-Urbańską.
  Uczestnikami spotkania były klasy: I LOA, I LOB, II LOA wraz z nauczycielami : Agnieszką Danielewicz i Izabelą Porzezińską.
Głównym celem spotkania było przedstawienie sylwetki pisarki, przedstawicielki polskiego naturalizmu, tworzącej w ciekawej epoce tzw. Belle Epoque (piękna epoka). Podczas spotkania ogłoszono również wyniki konkursu na najlepszą notkę biograficzną o Gabrieli Zapolskiej w języku obcym.

Najlepszymi okazali się : Laura Gałowicz z klasy I LOB , która zajęła I miejsce za najlepiej napisaną biografię w języku angielskim oraz Daniel Rosiński-uczeń klasy IIITE za biografię w języku niemieckim.
  Wymienionym uczniom zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe. Następnie uczniowie przeczytali swoje wersje biografii G. Zapolskiej w języku angielskim i niemieckim. Odczytano również notkę biograficzną pisarki w języku polskim.
  Wszyscy zgromadzeni mogli dowiedzieć się najważniejszych informacji z życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej.
„Gabriela Zapolska (właściwie Maria Gabriela Janowska z domu Piotrowska herbu Korwin , primo voto Śnieżko-Błocka) urodzona 30 marca 1857 roku w Podhajcach na Wołyniu w rodzinie ziemiańskiej. Uczyła się w rodzinnym domu, w prywatnym Instytucie Wychowawczo-Naukowym we Lwowie. W 1876 wyszła za mąż za Konstantego Śnieżko-Błockiego ,porucznika gwardii carskiej. Po rozstaniu z mężem została aktorką , występując w Krakowie, Lwowie, Poznaniu.
W 1889 wyjechała do Paryża w celu doskonalenia swoich umiejętności aktorskich. W stolicy Francji przebywała 5 lat , wchodząc w skład słynnych francuskich, modernistycznych teatrów. Większych sukcesów jednak nie odniosła.
  Jako pisarka zadebiutowała w 1883 roku opowiadaniem pt. Jeden dzień z życia Róży (1881). Jej utwory Małaszka (1883), powieści Kaśka Kariatyda (1885-1886) ,Przedpiekle(1889) stały się przedmiotem krytyki i polemiki. Napisała wiele nowel , powieści , sztuk teatralnych , z których najsłynniejszą jest Moralność pani Dulskiej. Sztuka ta jest do dzisiaj chętnie grana przez różne teatry.
  Zmarła 17 grudnia 1921roku we Lwowie i tam została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.”
Dopełnieniem informacji biograficznych o pisarce była prezentacja multimedialna. Poza tym spotkanie o Gabrieli Zapolskiej było ściśle związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru , które przypada pod koniec marca.
Na koniec wyświetlono film pt.”Dulscy” z roku 1975 w reżyserii Jana Rybkowskiego , w którym wykorzystano wątki ze sztuki Moralność pani Dulskiej- tragifarsa kołtuńska.
W główną tytułową rolę wcieliła się aktorka Alina Janowska. Jej Dulska jako postać obłudna , dwulicowa, fałszywa i chciwa jest bardzo wiarygodna nie tylko poprzez swoją grę aktorską, ale i mimikę, ruchy.
Natomiast postawa ”dulszczyzny”, która prezentuje pozorną moralność, życie w zakłamaniu i obłudzie, funkcjonuje w literaturze i sztuce do dnia dzisiejszego.
Opracowała
Izabela v.d.Akker-Urbańska