Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

p1101787 p1101802 p1101817

galeria

Uczniowie dwóch klas II TE i I WZ a w dniu 10 stycznia odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Centrum nie zwiedza się ale odkrywa, wykonuje doświadczenia , obserwuje i zdobywa wiedzę w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni , laboratoriach doświadczalnych i planetarium.
   Klasa wielozawodowa na zajęciach („Wodne anomalie”) w laboratorium fizycznym zapoznała się z właściwościami i cechami wody. W trakcie różnych eksperymentów uczniowie mieli możliwość poznać się czym woda różni się od innych substancji ? Sprawdzenia na czym polega anomalia objętości wody , oraz mogli wykonać doświadczenia z ciekłym azotem , którego temperatura wynosi -193 stopnie C .

W tym samym czasie elektronicy byli na zajęciach zatytułowanych „Tajniki logiki” w pracowni robotyki . Tam dowiedzieli się , że jedną z konkurencji w turniejach robotów mobilnych jest wyścig robotów poruszających się po czarnej linii. Ich zadaniem w czasie dwugodzinnych zajęć było zaprogramowanie i wykonanie robota do takich wyścigów . W finale tych zajęć dwuosobowe zespoły zaprezentowały swoje „bolidy” w konkursowym wyścigu .Zwycięzcy otrzymali nagrody.

W dalszej części spotkania z nauką uczestnicy wycieczki wybierając każdy swoją ścieżkę zwiedzania mogli zobaczyć m. in. ile wody można „wycisnąć” z naszego organizmu, jak wygląda jazda samochodem po wypiciu alkoholu, pokonać kolegę w „siłowaniu” na fale mózgowe, wygrać w wyścigu lamparta lub kurę, przejść po tonącym statku , zagrać na laserowej harfie, czy wreszcie spróbować zrobić największą bańkę mydlaną świata. Wśród ponad 400 eksponatów wystawy stałej , każdy znajdzie coś dla siebie .Oferta centrum jest tak szeroka , że niemożliwe jest aby podczas jednej wizyty zobaczyć wszystko.
   Końcowym etapem eskapady był trakt królewski z jego świątecznymi iluminacjami i wspaniałą choinką na placu zamkowym.